Magunkról
A MARTONVÁSÁRI FÚVÓSZENEI EGYESÜLET
A martonvásári fúvószenekar 2002 óta egyesületi formában mûködik. Az egyesület célja a Martonvásáron és környékén élõ fúvószenészek összefogása, mûködési feltételeinek biztosítása és javítása, az eszközök bõvítése. Az egyesület további fontos tevékenysége a zenekar fellépéseinek, zenei táboroknak és utazásoknak a szervezése, ill. ehhez kapcsolódóan a régi hagyományok felélesztése és ápolása.
A közös zenekari próbák mellett szükség szerint szólampróbákat tartunk, melyeket képesítéssel rendelkezõ zeneoktatók vezetnek. A hagyományõrzés, a kulturális tevékenység keretében helyi és környékbeli szinten a fúvószenekari koncertek évente mintegy 10 darab biztosítják, hogy zenénk minél szélesebb kör számára juthasson el. Repertoárunkban megtalálhatók magyar indulók, komolyzenei, filmzenei és könnyûzenei átiratok. Nemzetközi kapcsolataink révén az elmúlt évtizedben többször szerepeltünk Németországban, Franciaországban és Lengyelországban.
A MAI FÚVÓSZENEKAR MEGALAKULÁSA
A fúvószenekar megalakulásakor nagyon sok múlt a zeneiskola tanárain, akik a zenetanuló gyerekekkel megszerettették a kamarazenélést, és ösztönözték õket arra, hogy az együtt zenélés ezen formáját válasszák. A fuvola tanszakon Bányai Irén, klarinéton Kõváriné Láng Hedvig, trombitán pedig Sztára György, majd késõbb Kovács Tamás tett nagyon sokat a zenekaros alapanyag kineveléséért. Az eleinte lassan elinduló zenekari élet egyre jobban felpörgött, ahogy az újabb zenetanulóknak már egy kész, együtt zenélõ csapat mutatta a példát, hogy milyen jó együtt zenélni.
A fúvószenekar 1993/94-ben indult útjára, a régi hagyományok felélesztése céljából Sztára György vezetésével. Az õ helyét 1995-tõl Kovács Tamás vette át, akinek szárnyai alatt a zenekar szépen fejlõdött, egyre több zenészt toborozva soraiba. A zenekar a zeneiskola nyári táborainak rendszeres látogatójává vált, és piros egyenzakóban büszkén menetelve sokáig elmaradhatatlan volt a néptáncosok õszi szüreti felvonulásáról is. A zeneiskola által minden évben megrendezett karácsonyi koncert és a tavaszi néptáncgála, valamint a Martonvásári Napok nyári rendezvényei is rendszeresen fellépõi között tudhatta a fúvósokat.
A több vidéki meghíváson kívül a gyerekcipõit lassan kinövõ zenekar lehetõséget kapott, hogy Martonvásár testvérvárosaiban, a franciaországi Saint-Avertinben és a németországi Baienfurtban is megmutathassa tudását.
AZ ÚJJÁALAKULT ZENEKAR
2003-ra a korábbi zenekar tagjai közül sokan az együtt zenélést és a közös élményeket soha nem feledve búcsút mondtak a zenekarnak többen eddigre már dolgoztak, vagy egyetemi tanulmányaik miatt nem maradt idejük a próbákra. A zenekar ekkor a sok fiatal zenész miatt a Csipet Csapat becenevet kapta. 2004-ben a Saint-Avertin-i utazás alkalmával néhány régi tag visszatérésével ismét kicsit kibõvült a zenekar és az õszi Orbán-napi koncert a martonvásári szõlõhegyen szintén emlékezetes maradt.
A régi tagok közül egyre többen próbáltak meg visszajárni a zenekarba, ahányszor csak idejük engedte. 2006-ban ismét Martonvásár adott otthont a hármas zenekari találkozónak, ez újabb motivációt jelentett a zenészeknek, így a régi és új tagokkal, valamint a Mûvészeti Iskola zenetanáraival és tanítványaival együtt egy komoly társaság fogadhatta a külföldi testvérzenekarokat. A Csipet Csapat irányítását és a trombita tanszakot 2007 szeptemberétõl Buxbaum Bernadett vette át Kovács Tamástól, és lelkesen vezette tovább a zenekart, akik szép koncerteket adtak a karácsony és a tavaszi néptáncgálák alkalmával. 2009-tõl a karmesteri pálcát a zenekar korábbi klarinétosa, Pfiffer Zsuzsanna vette át, aki már évek óta klarinétot tanított a zeneiskolában, és növendékeit is lelkesen buzdította a zenekari szereplésre.
2009 áprilisában Baienfurtba látogattunk, ahol a zenekar megerõsödve és megújulva állhatott színpadra a német és francia testvértelepülések zenekaraival. A zenekar a hazatérést követõen további meghívásokat kapott, és a külföldi siker, ill. a helyi szereplések hatására további tagok csatlakoztak. Májusban retro majálison fújt a csapat, a hónap végén pedig a táncgálán vett részt, nyáron a koncertek sora augusztus 20-án Tordason folytatódott. Õsszel a szüreti mulatságon csendült fel a fúvószene ismét, ezt követõen pedig kezdetét vette a felkészülés a decemberi adventi koncertre. A zenekar a mozgalmas év záróakkordjaként december 5-én rendezte meg hagyományteremtõ adventi koncertjét. A rendezvényre több mint 300 fõs hallgatóság gyûlt össze. A kétórás program végeztével, amelynek során bemutatásra került az egyesület új vezetõsége is, megvendégeltük a hallgatóságot.
A koncerten meghirdetésre került az úgynevezett "Mentor program", melynek lényege, hogy az egyesület mûködésének elõsegítésébe magánszemélyek és vállalkozók kerülnek bevonásra. A 2010-es évben 14 mentor vállalta, hogy támogatja a zenekar kottatárának bõvítését, ezzel lehetõvé téve, hogy a következõ években teljesen megújuljon és kibõvüljön a repertoár.
A 2010. év szintén bõvelkedett koncertekben és egyéb programokban. Februárban ugyancsak hagyományteremtõ szándékkal kerültmegrendezésre a farsangi koncert, ahol a jó hangulatról a zene mellett a zenészek vidám jelmezversenye is gondoskodott. Az év során több falunapon is fellépett a zenekar, többek között Kõszárhegyen, Tordason és Abán, ahol a Martonvásári Önkormányzat pályázatán nyert összegbõl vásárolt menetkottatartók segítségével fúvószenei felvonuláson is felcsendültek az indulók. Felejthetetlen élménnyel gazdagodhattak a zenészek a nyár során megrendezésre került Magyar Nap alkalmával Szabadszálláson egy tanyán és a martonvásári fõzõversenyen, ahol a martonvásári civil szervezetek mérhették össze fõzõtudományukat. A 2009-ben életre hívott adventi évzáró koncertet 2010-ben hasonló sikerrel rendezte meg a zenekar, ahol a hallgatóság a múlt eseményei mellett a jövõbeli terveket is megismerhette.